Pompy ciepła Radom

pompa ciepła

Czym jest pompa ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, spełniającym podobne funkcje jak kocioł gazowy czy kocioł na paliwo stałe (np. na pellet). Jest to komfortowe, bezobsługowe, energooszczędne i przyjazne środowisku źródło ciepła. Są to urządzenia uniwersalne, które mogą działać przez cały, rok, dbając o ciepłą wodę użytkową oraz optymalną temperaturę pomieszczeń zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Jest to urządzenie służące do pozyskiwania energii cieplnej zgromadzonej w środowisku – w ziemi, powietrzu lub w wodzie.
Zaletą pomp ciepła jest to, że po zamontowaniu nie wymagają żadnego zaangażowania użytkownika. Działają w sposób bezproblemowy i automatyczny. Są więc ekonomiczne, wygodne i proste w obsłudze. To od tego, czy system pomp ciepła zostanie właściwie zainstalowany zależy jej działanie, a także energooszczędny aspekt.
Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką może zmniejszyć koszty ogrzewania, ponieważ potrzebna energia do działania pompy stanowi darmowa energia pozyskiwana z zasobów naturalnych- ze słońca.
Pompa ciepła może stanowić jedyne źródło ciepła lub współpracować z istniejącym urządzeniem grzewczym, zmniejszając zużycie tradycyjnych paliw i obniżając tym samym koszty ogrzewania budynku.

Jakie są rodzaje pomp ciepła

Wyróżniamy pompy gruntowe, powietrzne i wodne. Posiadają one różne źródło pozyskania energii, dlatego też charakteryzują się specyficznymi cechami. Pompy typu woda-woda pobierają energię ze zbiornika wodnego. Jeszcze kilka lat temu zdecydowanie najbardziej popularne były pompy ciepła gruntowe, ponieważ były w zasadzie jedynym sensowym wyborem. Obecnie zdecydowanie najbardziej popularnym typem jest pompa ciepła typu powietrze-woda, z racji niższej kwoty inwestycyjnej. Pompa ta dzieli się także na dwa typy SPLIT i MONOBLOK. Postęp technologiczny spowodował, że przez zdecydowaną większość roku ma efektywność podobną do pomp gruntowych. Dopiero w przypadku mroźniejszych dni zaczyna ona spadać.

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że istnieją również takie pompy, które podgrzewają wyłącznie wodę do celów użytkowych. Jest to jednak zupełnie inny rodzaj urządzeń, które warto stosować tylko w wyjątkowych przypadkach.

Odpowiedni typ i moc pompy ciepła

Instalowanie pompy ciepła zawsze powinno odbywać się na podstawie projektu. Zawiera on analizę termiczną, uwzględniającą informacje m.in. o stratach ciepła budynku. Na podstawie stworzonego projektu dobiera się odpowiednią pompę ciepła. Dobór pompy ciepła jest bardzo indywidualny. Najpierw należy się zastanowić nad rodzajem urządzenia a potem dobrać odpowiednią moc grzewczą.
Źle dobrana pompa nie będzie działała zgodnie z oczekiwaniami klienta, ponadto może hałasować i ulec wczesnej awarii.
Odpowiedni dobór urządzenia jest bardzo istotną sprawą, o której nie można zapominać ofertując urządzenie dla konkretnego klienta.

Zalety oraz wady pomp ciepła

Za montażem pomp ciepła przemawia szybki zwrot kosztów poniesionych na tę inwestycję i niskie koszty eksploatacji pomp. Nie wszyscy wiedzą też o tym, że pompy ciepła latem mogą spełniać dodatkowe funkcje, chłodząc pomieszczenia. Urządzenie to jest w zasadzie bezobsługowe, nie generuje wysokich kosztów pracy, pozwala za to obniżyć realne wydatki na ogrzewanie budynku. Co bardzo istotne pozyskuje do swoich celów energię cieplną w sposób nieszkodzący lokalnemu środowisku, w którym egzystujemy. Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym – w miejscu jej eksploatacji nie powstają żadne spaliny, zatem nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego. Pompy ciepła są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania obiektu. Przy ich użyciu nie ma ryzyka wybuchu
Główną wadą pompy ciepła są wysokie koszty jej zakupu i instalacji. Należy też pamiętać, że ta inwestycja zwraca się dopiero po kilku latach.

Więcej o zaletach i wadach można przeczytać na tej stronie jednego z producentów pomp ciepła.

Dotacje na zakup pompy ciepła

Pomagamy również w uzyskaniu dofinansowania do pompy ciepła. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, które planują wymianę starego źródła ogrzewania. Pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie na taką wymianę: zapewniają wysoki komfort użytkowania, długą żywotność urządzeń oraz niskie koszty eksploatacjiDofinansowanie do pomp ciepła jest realizowane w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. Można także skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

LOKALIZACJA

RAKSO
Radom, ul. Klejowa 24
26-600 Radom

Montaż pompy ciepła.

KONTAKT

kontakt@klima-rakso.pl
tel. 604 790 418

Jesteś zainteresowany?

Zadzwoń lub napisz po indywidualną wycenę.

kontakt@klima-rakso.pl
tel. 604790418